Opublikowany przez: Paulitta 2012-07-04 13:39:29
Ekologiczna moda przyszła do Polski z zachodu, gdzie jest już bardzo popularna. Pojęcie to łączy w sobie dwa zagadnienia: ekologię i etykę procesu produkcji, to znaczy, że ekologiczna moda to nie tylko ubrania z naturalnych materiałów, ale również takie, które produkowane są w sposób przyjazny dla środowiska.
Na ekomodę składa się kilka ważnych terminów i pojęć. Często pojawiają się na metkach Eko-ciuchów. Oto kilka z nich:
Organic – surowiec w 100 procentach naturalny i pochodzenia ekologicznego, np. len, bawełna.
Recycled – są to ubrania i dodatki pochodzące z przeróbki starych ubrań i materiałów.
Vegan – to materiały, które powstały bez użycia surowców pochodzenia zwierzęcego.
Sustainable – to tzw. moda zrównoważona, produkcja ubrań opiera się na odpowiedzialnym podejściu do środowiska.
Zielona moda cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród projektantów i producentów ubrań. Na ekologiczną modę składa się wiele czynników. Przede wszystkim ekologiczne ubrania wytwarzane są w naturalny sposób, bez użycia pestycydów i chemikaliów oraz bez marnowania zasobów środowiska takich jak woda.
Ekomoda to również naturalne tworzywa: bawełna, len, bambus, konopie. Jednak tu pojawia się mały paradoks w całym tym zielonym myśleniu. Uprawa bawełny pochłania bardzo dużo wody, a konopie są bardzo energochłonne. To jednak nie jest szkodliwe dla środowiska, zużywa się tylko więcej jego zasobów. Z tego wynika, że nie ma jednej właściwej mody ekologicznej, bo pod tym pojęciem kryje się wiele terminów i zjawisk. Jedne ubrania wykonywane są w naturalny sposób, bez używania chemikaliów, inne to rzeczy powstałe z procesu recyclingu, jeszcze inne to naturalne materiały, tzw. organic.
Z modą ekologiczną wiąże się jeden główny stereotyp. Jest to stwierdzenie, że ekomoda jest brzydka i niemodna. To nieprawda. Skończyły się czasy, kiedy ekologiczne ubrania przypominały worki na ziemniaki… Dzisiaj ekologiczne ubrania niewiele różnią się od tych „zwykłych”. Czasem ciężko je rozróżnić, dlatego kupując ubrania, zawsze sprawdzajmy metki, to tam znajdziemy informacje z jakich materiałów wykonany jest dany ciuch.
Mimo tej różnorodności w podejściu do ekomody, nie da się zaprzeczyć, że wspomaga ochronę środowiska i my jako konsumenci również możemy przyczynić się do tego działania, wybierając produkty z ekologicznym składem na metce.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.